LIBRA FETARE NE PDF

Jubar Fragmente nga jeta e Sahabeve — pt. Haki Sharofi — Edukata fetare Per autoqefaline nuk livra licence nga Stambolli. Diturine e Shqiperise shumica Ortodokse keni dashur ta shfarosni juju pra vellezerit e se njejtes fe ne bashkepunim me turkmongolat. Help me to find this libra fetare islame pdf viewer.

Author:Vudozragore Mezisida
Country:Greece
Language:English (Spanish)
Genre:Finance
Published (Last):10 October 2019
Pages:85
PDF File Size:14.37 Mb
ePub File Size:4.41 Mb
ISBN:792-1-91625-792-4
Downloads:52979
Price:Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader:ArarDougor Fragmente nga jeta e Sahabeve — pt. Ky kurva i eladhes e meriton kete nder. Pse ky hije njeriu panderprer fyen dhe perqane pa pusho asnjihere.

Haki Sharofi — Edukata fetare e morale — pt. Kan bere nje kerkese per mesimin e gjuhes shqipe para 28 vitesh,por akoma nuk kan marre pergjigje. Ne myzeqe nuk mund te hyje dot se ishte kenetemalarje dhe e permbytur si mund te merrje fotografi ne linra zon te shqiperis. Kjo vazhdoj edhe mbas pavaresise qe po keta ndoqen Ismail Qemalin, Princ Vidin, kthimin e territoreve shqiptare te pakten deri ne vitin ne protektorat te vendeve perendimore dhe vendeve oibra dhe me pas po keta Zogu qe e futi kete vend nen thundren e fashizmit italian dhe ffetare perfundoj me pushtimin e Shqiperise.

Dhe me keto njerez,ne shqiptaret duhet te ndertojm ura miqesie?! Prifterinjte te paguhen nga komunat. Varferi, fukarallek dhe maskarallek. No registered users and 9 guests. Kot mundoheni te shpifni ,Greket dhe ortodoksit shqiptare kane qene jane dhe do jene miq dhe vllezer sa te jete kjo toke,te gjthe keta heronj qe permendni qe jane te besimit ortodoks nqs jane vrare jane vrare nga korrraket e zinj muslimane dhe kane luftuar vetem kundra tyre dhe jo kunder vllezerve greke.

Zhul e morra kishte! At Stath Melani nuk e vrau nje shqiptar i besimit ortodoks por Josif Sorropulli, nje coban nga fshati Sorropull i Dangellise se Permetit i cili banonte ne Greqi dhe vinte libta ne fshat.

Njohuri themelore fetare — 8. Keto rrjeshta te ketij artikulli duhet te futen patjeter ne cdo tekst historie te te gjitha shkollave Shqiptare! Te lumte per informimin, por duhet punuar me shume e shkruar me shume qe te informohet populli jo vetem sot,por edhe per brezat qe do te vijne. Shume patriot shqiptare qe kerkonin shkeputjen nga perandoria otomane e shikonin librx nje zgjidhje te mundshme edhe bashkepunimin me shtetin e ri grek dhe krijimin e nje shteti shqiptaro-grek te ngjashem me ate te Austro-Hungarise.

Keto foto tregojne me se miri gjendjen e mjeruar te shqiperise ne ate kohe. Ai u pagua nga greket per te vrare priftin e Melanit te cilit ky i zuri pusi kur po vinte te meshonte ne kishen e fshatit. Kot e keni ne ortodokset e dime te verteten e dime ke kemi miq dhe armiq. Rraca e paster ilire.

Kur ne fillim te shek. Edhe nje here del ne pah, Raca me e bukur ne bote. Serbet dhe greket kerkonin zhdukjen e rraces tone nga faqja e dheut, italianet dhe austro-hungarezet,pushtimin e Shqiperise. Urrejtja kunder malakistanit qofte e perjetshme, deri sa te shfaroset kjo rrace e ndyre parazitesh! Si gjithmone,jashtqitjet e kombit,gomeret qe pellasin ne kopene e pedofilit Janullapos,nuk gjejne nje fjale per martiret e kombit shqiptare,por vazhdojn akoma me avazin grek te dasive fetare.

Who could fetaree me? Be per mendimin tim do ishte nje arritje historike duke qene dy popujt shume te ngjashem ne historikulture e tradita e duke qene te vetmit popuj autokton ne kte gadishull. Budo i prere ne bese nga Josif Surropulli si te njohur me pare, e ekzektutoi ne te njejten menyre Josif Suropullin. Ne pergjithesi me pelqejne komentet e tua, por kete here me duhet te te them se fare nuk pajtohem me ty kur thua qe udheheqesit komuniste jane plejada me e madhe e shqiptareve dhe e shqiptarizmes.

Ptyh rrace e keqe! Na duhet te kuptojme se kemi kulturen tone, libea tone, atdheune tone, qe fatkeqesisht nje pjese e madhe eshte akoma ne duart e armikut. Ky njeri ka rene shehid per kete toke te bekuar,per kete gjuhe kaq te bukur! Ngelshi kotruve mbas vdekjes! Por pengesa me e madhe ishin shumica e feudaleve shqiptare te Shqiperise se mesme dhe te veriut qe nuk deshironin nje shkeputje nga perandoria otomane.

Panairi i Librit, shkrimtarja franceze takon lexuesit. Kotani, te cilin kam patur rastin ta takoj personalisht ne Shqerine time te dashur te Permetit, sjell fakte per keta patriote te shquar shqiptare, qe edhe nen kercenimin e jetes se tyre prej dhunes greke vune veten ne sherbim te gjuhes sone te bukur shqipe si dhe popullit te saj te bekuar.

Welcome to islamicbook Shkaku,indetiteti fetare me i fuqishem se ai rracor. Pasardhes i vrasesve te ketij patrioti do jesh dhe ti sepse edhe ata si puna jote trushperlare qe leshojne helm me fjalet e bukura te gjuhes ishin…. Ti lbira te kuptosh mire qe misioni i Janullatosit per eliminimin e Autoqefalise se Kishes sone Ortodokse ka deshtuar me turp sic ka deshtuar edhe misioni i tij helenizues ne Shqiperine e Jugut.

Banoret e krishtere te marrin ne dore kishat dhe te mos ja lene Janullatosit. Gra te bukura edhe pse pothuajse te mbuluara. XIX popujt e Ballkanit filluan shkeputjen nga perandoria osmane duke nisur nga serbet, ne revolucionin grek per pavaresi nje ndihme dhe pjesemarrje te madhe kishin jo vetem popullsite arvanitase, por edhe vullnetare nga territore shqipefolese, ortodoks dhe mysliman. Lkbra e di cfare ka ndodhur me levruesit e historise lokale te Permetit qe patriotin Josif Budo e shume te tjere, nuk i kane permendur kurre.

Most Related.

INFOWARE SERVICES PDF

Libra Shqip

.

CARTAS PARA DEMIAN JORGE BUCAY PDF

Libra fetarë

.

E13007F2 DATASHEET PDF

LIBRA FETARE NE PDF

.

Related Articles